Skip to main content

Add Me To Your Mailing List
      

Home2009 Eastern Carolina MTB Race Series Individual Results
HTML clipboard
2009 Eastern Carolina MTB Race Series Individual Results
                                           
Add best four finishes and any bonus points to get overall points score, highest overall points total wins.                    
Overall ties will be resolved based on next best place in 5th race and then (as necessary) by head-to-head race placings.                
                                           
Expert  
  1st Race (BT) 2nd Race (BC) 3rd Race (BP) 4th Race(BC) 5th Race (PP) 6th Race (BP)   Overall
Name Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Bonus Pts Pts Place
Ryan Danell 2:00:07 3rd 19       2:43:19 4th 18 2:20:08 1st  21 1:59:00 1st 21 2:38:21 2nd 20 2 83 1st
Chris Hoina 1:57:35 1st 21 2:27:17 4th  18 2:33:12 1st 21       1:59:33 2nd 20         80 2nd
John Grooman 2:02:49 4th 18 2:34:09 6th  16 2:36:43 2nd 20 2:29:21 4th  18   DNF   2:45:50 3rd 19 4 79 3rd
Brian Rioux   DNF   2:41:54 7th  15 2:57:00 7th 15 2:35:08 6th  16 2:08:48 3rd 19       2 67 4th
Doug Chamberlain                   2:26:27 3rd  19                  
Daniel Corum         DNF                                
Bryan Foster   DNF                                      
Joe Haley 2:14:58 9th 13                                    
Matt Hawkins 2:13:26 8th 14 2:48:30 8th  14   DNF               Sport Class      
Aaron Hoog                     DNF                    
Shawn Kane       2:23:53 3rd  19                              
Travis Livermon       2:16:24 1st  21                     DNF        
Steve Mangiacapre 2:09:51 7th 15 SS Class                              
David Parsons-Foresi 2:00:02 2nd 20                                    
Daniel Peoples 2:04:25 5th 17   DNF   2:41:16 3rd 19                        
Matt Rotroff                               2:20:40 1st 21      
Alex Ryan       2:20:27 2nd  20                     DNF        
Gabe Salinas         DNF                                
Jason Scislowicz             2:45:17 5th 17 2:30:18 5th  17                  
Steve Sherman                   2:22:56 2nd  20                  
Shawn Spencer       2:29:55 5th  17                              
Josh Stevens             2:46:17 6th 16                        
Ben Turits               DNF                          
Matthew Wisthoff 2:08:42 6th 16                                    
Thomas Wregad 2:31:12 10th 12                                    
                                           
Sport  
  1st Race (BT) 2nd Race (BC) 3rd Race (BP) 4th Race(BC) 5th Race (PP) 6th Race (BP)   Overall
Name Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Bonus Pts Pts Place
Kieran Finney 1:34:43 3rd 16 1:54:39 2nd  17 1:39:00 1st 18 1:50:04 1st 18 1:31:40 1st 18   DNF   4 75 1st
Gregory Brinson 1:36:43 4th 15 1:54:54 3rd  16 1:47:00 3rd 16 1:54:05 2nd 17 1:44:21 3rd 16 2:08:05 5th 14 4 69 2nd
Steve Walker 1:34:35 2nd 17 1:56:41 4th  15 1:44:00 2nd 17       1:53:12 4th 15         64 3rd
Brad Beggs                                 DNF        
Neil Bray 1:49:59 14th 5                                    
Neil Carter   DNF                                      
Chris Curry       2:33:13 11th  8                              
Chris Davenport                               2:03:44 4th 15      
Todd Dowler             2:11:00 5th 14                        
Kyle Dubois               DNF                 DNF        
Shane Edwards       2:25:57 10th  9                              
Isaac Enderline 1:34:08 1st 18 1:53:44 1st  18   DNF                          
Ahmet Erbas 1:46:03 10th 9 2:22:30 9th  10 2:59:00 7th 12                        
Austin Fenwick 1:46:25 11th 8             Beginner Class                  
Matt Finn             2:13:00 6th 13                        
David Guillory       Beginner Class       2:04:52 3rd 16 1:41:53 2nd 17 2:16:02 6th 13      
Alviola Haley 1:48:32 13th 6                                    
Matt  Hawkins                               1:54:18 1st 18      
Scott Hembrook                           DNF              
Cody Johnson 1:47:48 12th 7                                    
Jarrod Klement 2:10:24 17th 2                                    
Robby Knapp 1:40:30 5th 14 2:10:08 6th  13         DNF                    
Paul Maloney 1:41:02 6th 13 2:10:13 7th  12       2:04:57 4th 15                  
Steven  Mangiacapre                               1:54:39 2nd 17      
Cameron Muir 1:42:55 7th 12             2:07:14 5th 14                  
Will Peterson               DNF                          
Patrick Prinkki 1:43:33 8th 11 2:05:14 5th  14                              
Amy Quinn                               2:30:00 7th 12      
George Rawson         DNF                                
William  Raynor                               1:59:16 3rd 16      
Scott Rixmann 1:58:16 15th 4                                    
Matthew Rothwell                   2:16:27 7th 12                  
Steve Thomas             1:56:00 4th 15                        
Mark Weiss 1:44:39 9th 10   DNF         2:13:58 6th 13                  
Toffor White 1:59:03 16th 3         DNF                          
Joey Widmayer   DNF                                      
Matt Zummo       2:10:15 8th  11                              
                                           
Sport 40+  
  1st Race (BT) 2nd Race (BC) 3rd Race (BP) 4th Race(BC) 5th Race (PP) 6th Race (BP)   Overall
Name Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Bonus Pts Pts Place
Bob Jones 1:36:15 1st 18 2:00:27 3rd  16 1:45:00 1st 18 1:52:19 1st  18 1:37:22 1st  18 2:06:37 2nd  17 4 76 1st
Barry Wray B 40+ Class 1:57:00 1st  18 2:11:00 3rd 16 1:56:03 3rd  16 1:39:48 3rd  16 2:02:10 1st 18 4 72 2nd
Kheley Ridlon 1:48:15 2nd 17 2:13:12 5th 14 2:14:00 4th 15 2:13:20 4th  15 1:44:36 4th  15 2:16:21 3rd 16 4 67 3rd
Chuck Long       2:03:30 4th 15 1:52:00 2nd 17 1:53:44 2nd  17 1:38:52 2nd  17         66 4th
Tom Cluen                                 DNF        
Johnny Eden       1:59:17 2nd  17                              
Merle Edington       2:21:26 6th 13                   2:16:31 4th 15      
  Enos                           DNF              
Rene Rixmann 2:17:49 3rd 16                                    
Robert Sharrar         DNF                                
                                           
Single Speed  
  1st Race (BT) 2nd Race (BC) 3rd Race (BP) 4th Race(BC) 5th Race (PP) 6th Race (BP)   Overall
Name Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Bonus Pts Pts Place
Steve Mangiacapre Expert Class 1:56:00 1st 18 1:47:00 1st 18 1:52:41 1st  18 1:38:33 2nd  17 2:09:40 2nd 17 4 75 1st
Jere Dearing 1:46:28 2nd 17 1:59:20 2nd 17 2:03:00 2nd 17 1:58:18 2nd  17 1:41:47 3rd  16 2:29:35 3rd 16 4 72 2nd
Dee Saputra 1:49:09 3rd 16   DNF   2:22:00 3rd 16 2:00:19 3rd  16 1:37:33 1st  18       2 68 3rd
Joe Fox         DNF                                 
Jimmy Jones       2:07:15 3rd 16                              
Ken Miller                                 DNF        
Stacy Radcliff 1:41:01 1st 18         DNF   2:05:19 4th 15   DNF              
Kyle Shannon         DNF      DNF   2:08:53 5th 14 1:54:00 4th 15 2:01:40 1st 18 2    
                                           
Beginner  
  1st Race (BT) 2nd Race (BC) 3rd Race (BP) 4th Race(BC) 5th Race (PP) 6th Race (BP)   Overall
Name Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Time Place Pts Bonus Pts Pts Place
Steven Mangiacapre       1:16:08 1st  15 1:02:00 1st 15 1:16:07 1st 15 1:01:38 1st 15 Sport Class